Yuri Radomisli // Masaj Terapisti
07 Mart 2017

Dünya insanı tamlamasının tam karşılığı Yuri ve Bodrum’da başlayan hikayesi yıllar sonra yeniden Bodrum’da devam ediyor. Evet, masaj yapıyor ama uzmanlık alanını “ağrı çözmek” olarak tanımlıyor.
16 yaşındayken Bodrum’u yaşadığım için şimdi biraz yadırgıyorum açıkçası. Ama Masal Mekan’da başka bir enerji var. Bodrum’un o eski ruhunu burada yeniden yaşayabileceğimi düşünüyorum.

Biraz kendini tanıtır mısın bize? 

Babam ve annem 39 yıl önce Bodrum’da tanışmışlar. Yani ben bir Bodrum meyvesiyim. Babam Türk, annem Hollandalı. Ortak bir arkadaşlarının teknesinde tanışmışlar. İstanbul’da doğdum. 6 aylıkken İtalya’ya taşındık. 5 sene kadar orada yaşadık sonra Hollanda’ya taşındık ve ben orada büyüdüm. Lise biter bitmez de dünyayı görmek için kaçtım!

Nereye? 

Amerika’ya. California Santa Barbara’da işletme okudum. Eğitimimi bitirdikten sonra birkaç ay daha iznim vardı ülkede kalmak için. O sırada masaj okuluna gitmeye karar verdim.

Nasıl verdin o kararı? 

Daha alternatif bir hayat yaşamak istiyordum çünkü o dönem bir kız arkadaşım vardı. Vejetaryendi, yoga yapıyordu vs… Benim için yeni kavramlardı bunlar ve hoşuma gidiyordu. Bir kez masaj yaptırdım ve bayıldım. Herkes bunu yaşamalı dedim. Sonra da yapmayı öğrenmek istedim. Hemen akabinde de sertifikamı aldım. Türkiye’ye döndüğümde bir süre masaj yaparak para kazandım. Otellerde, spor merkezlerinde, spa merkezlerinde…

Sonra?

Kız arkadaşımla ayrılmıştım ve onu geri kazanmak için Amerika’ya döndüm. Ama olmadı ve moralim çok bozuldu. Ben de dağlara çıktım ve bir kaza yaptım! Düştüm, iki bileğimi de sakatladım. Ertesi gün de spor masajı ile ilgili bir eğitime katılacaktım. Katılamayacağımı söylemek için gittim oraya. Hocam bir şeyler yaptı, bileğimde bir yere bastı, o an çok acıdı ama 30 saniye sonra hiç bir acım kalmadı ve yürüyebiliyordum!

Kimdi o eğitmen? 

John Harris. Hem bir masaj eğitmeni hem de yazardır kendisi. O dönemden sonra zaten benim mentorum oldu. 8 yıl boyunca her yaz California’ya gittim ve masaj okulunda çalıştım.

Donanımlı bir masaj özgeçmişin var. Biraz bahseder misin hangi tip masajları yaptığından?

Şunu söylemek istiyorum: Benim uzmanlığım ağrı çözmek. Derin doku masajı, spor masajı ve tetik nokta masajları yapıyorum. Bir kişi bana vücudunun herhangi bir yerinde ağrıyla geldiğinde ben onu en kısa zamanda ağrısından kurtarmak için çalışıyorum. Orada önemli bir prensip var; hangi tedavi yöntemini uyguluyor olursan ol, eğer 3 seans içinde kayda değer bir fark olmuyorsa, işe yaramıyor demektir. Ya da senin için o yöntem uygun değildir.

Bu söylediğin çok önemli çünkü insanlar hem umut ediyor hem de ciddi bir bütçe ayırıyor bu tip şeylere. 

Aynen öyle. Çok zaman ve çok para harcamaya gerek yok. Bir ilerleme kaydetmek için problemin nedenini anlamak lazım. Terapistin neyi neden yaptığını iyi tespit etmesi gerekiyor. Ben danışanlarımla çok konuşuyorum. Gün içinde neler yapıyor, nasıl yaşıyor, yeterince su içiyor mu mesela. Bir ağrıyı, bir sorunu çözmek için bunların hepsini birlikte değerlendirmek lazım.

Ne kadar sürüyor seanslar?

1 saat 15 dakika kadar.

Acı veren bir masaj türü mü?

Çok önemli bir soru, teşekkür ederim bunu sorduğun için. İletişim benim seanslarımda çok önemlidir. Gelen kişilerin ağrı eşikleri farklı oluyor. Onun için ben numara sistemini kullanıyorum. Ağrı olan yere bastığımda 1’den 10’a kadar ağrı seviyesini numaralandırmasını istiyorum. Bana verdiği tepkiye göre ayarlıyorum masaj sertliğini.

Peki, bir de Seraphim Blueprint’ten bahsedelim. 

Ağrı çözmeyi ve masaj işini çok uzun zamandır yapıyorum ve o ağrı çözüldüğü zaman hem masaj alan kişi hem de ben bir şeyler hissediyoruz. Büyük bir rahatlama oluyor. Bu harika bir his ve ben o enerjinin içinde olmayı çok seviyorum. Dolayısıyla bir süre sonra enerji ile ilgili çalışmaya başladım. Reiki, quantum touch gibi şeyler yaptım. Pek çok öğretiyle ilgilendim. Ardından Seraphim Blueprint hayatıma girdi ve benim yapmak istediğim her şeyi içinde barındırıyordu. Devam etmeye karar verdim. 4 senedir yapıyorum. Artık eğitim vermeye başladım.

Son olarak efsanevi Lomi Lomi masajını da anlatır mısın? 

Zevkle! Hawai kökenli bir enerji çalışması bu. Aynı zamanda masaj da yapıyorum. Lomi Lomi aslında bir seremonidir. Seans içinde kim olduğunla karşılaşıyorsun. Anlatmak biraz zor, yaşamak gerek. Şöyle söyleyebilirim: Hayatında yeni bir başlangıç yapacaksan ya da gerçekten kim olduğunu bilmek istersen Lomi Lomi ile tanışmalısın.

Nerede bulabiliriz seni?

Bundan sonra çoğunlukla Bodrum’da olacağım. Masal Mekan’da yapacağım seanslarımı. Üst kata bir masaj odası hazırladık. Masal Mekan’dan randevu alabilir isteyenler.

Bodrum’un nesini seviyorsun en çok?

Ben aslında Bodrum’dan vazgeçmiştim. Bir ara Bozcaada’da yaşadım çünkü orası bana eski Bodrum’u hatırlatıyordu. 16 yaşındayken Bodrum’u yaşadığım için şimdi biraz yadırgıyorum açıkçası. Doğanın değeri biliniyor mu, emin değilim. Ama Masal Mekan’da başka bir enerji var. Bodrum’un o eski ruhunu burada yeniden yaşayabileceğimi düşünüyorum.

Tekrar hoşgeldin o zaman!

Teşekkür ederim. Çok keyifliydi röportaj. Herkese sevgiler…

 


Diğer Röportajlar..
46
Yukarı Çık