Sevda Yeles // İşletmeci
18 Mayıs 2016

Uzun yıllardır muhasebe dosyalarından kafasını kaldıramayan Sevda Yeles, birkaç ay önce hayalini gerçekleştirdi ve hayatta sevdiği hemen her şeyi Bitez’deki Bookshop’a taşıdı. Bakın, nasıl…
İnsanlar gelsin burada saatlerce kitap okusun! Bir çay içsin ya da içmesin, farketmez. Tam olarak isteğim bu!

Ne zamandır Bodrum’da yaşıyorsunuz? 

13 yıl oldu.

Nereden geldiniz? 

İstanbul’dan. Zonguldaklıyım ama okulu bitirdikten sonra İstanbul’a gittim ve evlenene kadar orada çalıştım. Muhasebeciyim.

Ne getirdi sizi Bodrum’a?

Valla ben Bodrum’a aşık olup gelmedim, eşime aşık olup geldim!

Ooo romantik bir hikaye… 

Evet, yaz tatili için gelmiştim Bodrum’a. Tanıştık ve tam 7 ay sonra da evlendik! Her şey çok hızlı oldu. Buraya geldikten sonra uzunca bir süre muhasebe işine devam ettim. Sonra geçen Temmuz’da sıkıldım artık. Biraz evde oturmak istedim. İşi bıraktım. Gezdim, kahvaltılara gittim, yemekler yaptım, davetler düzenledim ama sonunda bu sefer daha çok sıkıldım.

Ve kendinize iş aramaya başladınız. 

Ne yapabilirim diye düşünüyordum, evet. Sonra farkettim ki en büyük sıkıntım, çocukların okul ya da etüt çıkışını beklerken oturup kitap okuyabileceğim, keyifle çayımı, kahvemi içebileceğim bir yer olmamasıydı. Bir gün bu yoldan geçiyordum, bu dükkanı gördüm, boştu. Akşam eşime dedim ki, orayı tutsak, ben de hayalimi gerçekleştirsem!

Neydi tam olarak hayaliniz? 

İçinde minik bir kafesi olan, pastasını kurabiyesini benim yapacağım bir kitapçı dükkanı. Kırtasiye ürünleri de satabileceğimiz bir yer. Çünkü bunların hepsi tek tek benim en sevdiğim şeyler. Bir araya toplamak istedim. Tıpkı evliliğimde olduğu gibi burayı açmam da çok hızlı oldu. Ve 3 Ocak’ta Bookshop kapılarını açtı.

Ününüz 4-5 aylık bir mekan için hiç de fena değil. Nasıl oldu bu? 

Haklısınız! Çok kısa sürede duyuldu. Yol üstü olmasının payı büyük tabii, geçerken gören çok oluyor ama kulaktan kulağa da hızla yayıldı. Kahvaltıya, toplantıya gelenler oluyor. Hatta gün yapmak için bile hanımlar tercih edebiliyor burayı.

Esas amacınız neydi Bookshop’u açarken? 

İnsanlar gelsin burada saatlerce kitap okusun! Bir çay içsin ya da içmesin, farketmez. Tam olarak buydu isteğim. Şimdi gelenler evlerinden kitap da getirip bırakmaya başladı. O da çok hoşuma gidiyor. Kısacası buraya gelen biri kitabını okuyabilir, bilgisayarını alıp çalışabilir, sabah kahvaltısına gelebilir, tatlılarını yiyebilir.

Birbirinden sevimli ve rengarenk ürünler de var. Biraz ürün çeşitlerinizden de bahseder misiniz? 

Kırtasiye ürünleri var, özel tasarımlı defterler, bloknotlar var, çantalarımız var, el yapımı bebekler ve tabii ki kitaplar. Özellikle de çocuk kitapları. Onlar için ayrı bir köşe oluşturduk. 

Kitap işi ticari bakımdan tatmin edici değildir derler, öyle mi gerçekten?

Şöyle söyleyeyim, konu paraysa beni muhasebe işi de tatmin etmedi. Para da insanı tatmin etmeyebilir yani. Ayrıca şu ana kadar ben gayet iyi kazandım buradan. Bundan sonra da tatmin edeceğini düşünüyorum.

Bu iş 7/24 güler yüzlü olmayı gerektiriyor ve galiba siz hep öylesiniz. Zor değil mi bunu başarmak?

Benim yapım bu. Küskünlük, kırgınlık bilmem. Mutsuzluğum bile çok kısa sürer. Bu da avantajım oldu çünkü bu kapıdan giren insanlar gülümseyen, pozitif bir yüz arıyorlar haklı olarak.

Ne zamanlar açıksınız?
Pazar hariç her gün 09:00-18:00 arası açığız.

Peki, bir arkadaş toplantısı yapacağım diyelim; kaç kişiye kadar çağırabilirim buraya? 

15 kişi gelebilir. Mutfakta tek başıma olduğum için daha fazla kişiye aynı kalitede hizmet veremem.

Kahvaltıda neler veriyorsunuz? 

Bir kere, mısır unu ekmeğini kendim yapıyorum, Karadenizliyim. Çok iddialıyım ekmek konusunda! Paskalya çöreği tarzında hamur işleri yapıyorum. Peynirimiz, yağımız Bodrum’un köylerinden. Yumurtayı farklı pişiriyorum, anlatmayayım sürpriz olsun gelecek olanlara. Reçelleri yine ben yapıyorum.

Vitrinde birbirinden güzel tatlılar var. En çok hangi tatlınız beğeniliyor? 

Limonlu cheesecake ve panna cotta. Elmalı kurabiyemi de çok seviyorlar. Bu arada sipariş de alıyorum. Buraya gelip oturmaya vakti olmayanlar, bir iki gün önceden sipariş veriyorlar, alıp götürüyorlar evlerine.

Biraz da Bodrumlu hayatınıza gelelim. Neler yaparsınız Bookshop dışındaki zamanlarınızda? 

Biz ailece sahile gitmeyi çok seviyoruz, yaz kış. Yazın Meltem’e gidiyoruz. Çocuklarla çok rahat oluyor. Yakın çevre gezileri yapmayı seviyoruz. Ören’e gittik en son mesela. Doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Bir de Yalıçiftlik’e çocukların babaannesine ziyarete gidiyoruz sık sık.

Bodrum’da olmasa daha iyi olurdu dediğiniz ne var?

Kurumsal olmaya çalışan ama olamayan sadece kurumsal görünmeye çalışan işletmeler olmasa iyi olurdu! Bir de yüksek kiralar…

Bookshop’u hiç duymamış görmemiş olanlara basit bir yol tarifi verebilir misiniz? 

Tabii. Konacık paralel yoldayız biz. Yeni Marmara Koleji’nin tam karşısındayız ve kapımız herkese açık, bekleriz. 

 


Diğer Röportajlar..
24
Yukarı Çık