Mutlu Acar // İletişim Danışmanı
19 Aralık 2015

Gazeteci, yayıncı, halkla ilişkilerci, yelkenci, eğitimci ve ne mutlu bize ki Bodrum’da yaşıyor! Müthiş enerjisiyle bir çırpıda anlattı neler yaptığını. Okumaya doyamayacaksınız…
Açıkçası Bodrum’da bir açık görmüyorum ben. Artık keşfedildi her şey. Yaptığınız işi buranın rehavetine kapılmadan yapmaya devam edebiliyorsanız her halükarda başarılı olursunuz.

Ne zamandır Bodrum’dasınız?

2013’ten beri.

Gelişiniz nasıl oldu?

İzmirliyim. Uzunca bir İstanbul geçmişim var. Medya sektöründe 17 yıl çalıştım. Sonra İzmir’e döndüm. Marka iletişimi üzerine bir şirket kurdum fakat ilk işim siyasi iletişimi alanında oldu. 2007, seçim yılıydı. O da hayatımda yeni bir kulvar açtı. 3 sene İzmir’de devam ettim ama İstanbul, Ankara, Antalya sürekli geziyordum. Eğitimlere gidip geliyordum. Tabii çok yorucuydu. 2013 yılında eşimin kardeşiyle burada bir ticari iş imkanı oldu. Avea Prestij Merkezi’ni açacaktık. Personel eğitimleri falan filan derken Bodrum’da çok fazla zaman geçirmeye başladım.

Geliş o geliş mi oldu?

Evet ve Bodrum’daki yaşantıyı sevdim. Yaptığım işi burada da sürdürebileceğime inanarak taşındım. Konsantre bir İstanbul olarak görüyorum ben Bodrum’u. İstanbul’dan kaçanlardan değilim, seviyorum orayı da. Ankara’ya ve Dubai’ye de çok gidiyorum. Tek bir yerde kalamıyorum uzun süre. Bir de Bodrum’un şöyle bir durumu var; buraya geliyorsunuz ve bir rehavete kapılıyorsunuz. İşte o bende olmuyor. Kopmuyorum diğer şehirlerden. Kopamıyorum işim gereği.

Ne iş yapıyorsunuz?

Çok fazla iş yapıyorum ama Bodrum’da ne yapıyorsun derseniz; çocuğum diyebileceğim bir dergi çıkartıyorum: Lime Bodrum. Ve onu tamamladığını düşündüğüm, iletişimle ilgili pek çok şeyi içine sığdırdığım Lime PR ajansını yönetiyorum.

Dergiden başlayalım. Nasıl bir yayın tasarladınız, hayal ettiğinizi yapabildiniz mi?

Ben aktüel ve magazin ağırlıklı bir içerik olsun istedim. Ama magazin derken “kim, nerede, ne yapıyor” değil, gerçek anlamdaki magazin. İçerisinde renkli ve gündemi takip eden haberlerle birlikte çeşitli yazarların yazıları da olsun istemiştim. Nitekim öyle de oldu. Ne sadece haber, ne sadece magazin. 1 ay boyunca keyifle okunabilecek bir yayın organı bu. Yazarlarımız kendi konularında uzman. Doktorumuz, moda uzmanımız, metin yazarlarımız var. Gittiğimiz çizgi güzel ve evet hayal ettiğimi yapabildim.

Peki, Lime PR hangi konulara kafa yorar?

Firmaların medya planlamaları, kriz yönetimleri, saha çalışmaları, kurum içi eğitimleri, personel eğitimleri üzerine çalışıyoruz. İmaj çalışmaları da dahil olmak üzere A’dan Z’ye tüm iletişim çalışmalarını yönetiyoruz.

Çok uzaktan bile PR’cı yanınız olduğunu anlamak mümkün. Sosyal birisiniz.

Kesinlikle! Sosyalleşmeyi çok seviyorum. Bizim meslekte sosyal sermaye çok önemli. Bunu bize hocamız Yılmaz Büyükerşen söylemişti. Hakikaten çok önemli. Sabah marinaya doğru yürürken bile 3-5 insana selam vermezsem rahat edemiyorum.

İletişim danışmanlığı yaptığınız Bodrumlu firmalar var. Buradaki vizyonu nasıl buluyorsunuz?

Her şeyi emanet etmeye çok fazla alışamadılar hala. Doğrusu bu. Ben Bodrum’da pek çok kurumda medya eğitimleri de verdim. Onları bu fikre, bu modele alıştırmak konusunda mesai harcadım. Yine de zamana ihtiyaç var. Şimdilerde kafamın uyduğu ve kurumsala yatkın bazı firmalarla çalışıyorum. Sayıları da gitgide çoğalıyor. Sanırım o bahsettiğiniz vizyon yeni yeni gelişiyor.

Ben yeni Bodrumluyum ve burada gözlemlediğim tek eksik ciddi bir kültür sanat politikası. Her şey geliyor da iyi bir tiyatro topluluğu, donanımlı bir kültür merkezi niye gelip yerleşmiyor sizce?

Sürdürülebilirlik olduğunu düşünmüyor olabilirler. Burada insanların ilgisi çok çabuk dağılabiliyor. Dönem dönem güzel konserler yapılıyor, biliyorsunuz. Ama yazın. Kışın insanlar daha sık büyük şehirlere gidip geldiği için belki de çok büyük bir talep olmuyor. Yerel yönetimlerin de desteği önemli. Çoğu girişim yarıda kalabiliyor, maalesef.

Esas merak ettiğim; nedir bu kalabalık kış ortasında?

Son 2 senedir inanılmaz göç aldı Bodrum. Ben ilk geldiğimde, Kumbahçe tarafında sokakta kimseyi göremiyordunuz akşamları. Benim yaşadığım yer eski bir Girit Mahallesi. Çok da seviyorum komşu teyzelerle sohbet etmeyi. Ama ilk geldiğimde o ıssızlıktan rahatsız bile olmuştum. Şimdi her yer geç saatlere kadar açık; sosyalleşmek çok daha kolay. Mutlu Anneler grubu da tabii beni buraya çok bağladı.

Gelelim Mutlu Anneler’e. Nedir, neler yapar? 

Bir sosyal paylaşım platformu Mutlu Anneler. Birbirimizle kolay iletişim kurmak amacıyla bir araya geldik. Başta 8 kişiydik. Şu anda 1000’i aştık. 15 günde bir buluşuyoruz ama altın günü yapmıyoruz! Her defasında bir konuğumuz oluyor. Gerek kendi içimizden gerekse İstanbul ya da Ankara’dan gelen uzmanlar. Toplantılarımız çok keyifli geçiyor. Her yaş grubundan katılımcı anne var. Hatta bu süreçte aralarından 7-8 kişi kendi markasını yarattı. Bu anlamda da birbirimize destek oluyoruz. Kadın dayanışması ve girişimcilik platformu diyebiliriz. Mutlu Anneler de bir markaya dönüştü işin açıkçası. Hatta isim hakkını aldık. Geliştireceğiz. Artık toplantıları kayda alıyoruz, bir web TV yapma fikri var. Ben proje üretmeyi seviyorum!

Gerçekten öyle. Buradan hareketle size bir uzmanlık sorusu soracağım. Bodrum’a yerleşmek isteyenler hangi sektörde, hangi işi yaparlarsa mutlu olurlar söyleyebilir misiniz?

Önceden üzerinde çalıştıkları, sahibi oldukları işi yapmaları en mantıklısı. Biraz da gözlem yapsınlar. Geldikleri bir büyük şehir değil. Karşılaştıkları farklı insanlar olacak ve beklentileri de çok farklı. Büyük şehirde yaptıklarını ve aldıklarını burada bulacakları beklentisiyle gelirlerse hedeflerine ulaşamazlar. Onun dışında gelsinler tabii, keyifli bir çalışma ortamı var. Ama Bodrum’da bir açık görmüyorum ben. Artık keşfedildi her şey. Sadece geliştirilmesi gereken sektörler var. Emlak sektörü ve spiritüel danışmanlık bence şu an en popüler sektörler buradaki. Yaptığınız işi buranın rehavetine kapılmadan yapmaya devam edebiliyorsanız her halükarda başarılı olursunuz.

Bodrum’un en sevdiğiniz mekanı, bölgesi neresi?

Marinaları seviyorum. Yelkene meraklıyım ben. Bayk yarışlarına katılıyoruz uzun zamandır. Hatta onu son zamanlarda işle de birleştirdik. Liderlik eğitimlerini teknede vermeye başladık. Yeni yıldan sonra birkaç kurumsal firmayla çalışmaya başlayacağız.

Harika. Tebrik ediyorum! Peki, size ulaşmak isteyen ne yapsın?

Lime Bodrum ya da Mutlu Anneler’i takip ederlerse, kolaylıkla ulaşabilirler.

Yukarı Çık