İnci Ecevit Külahlı // Girişimci
20 Eylül 2018

Bundan 4 sene önce geçirdiği çok ağır bir trafik kazasından medikal fitness desteği ile kısa sürede ayaklanabilen sonra da bu egzersiz pratiğini işi haline getiren İnci Külahlı Konacık’taki stüdyosu Mad Wellnes’ta sağlık dağıtıyor.
Geçirdiğim omurga ameliyatından sonra her şeyin yeniden başlamasını medikal fitness’a borçluyum. Kazadan önce yaptığım düzenli kas egzersizleri bana bu kaza esnasında vücudumu geri verdi.

Medikal fitness’la nerede, nasıl tanıştınız İnci Hanım?

2012 yılının Ekim ayında eşim televizyonda bir programda rastlıyor bu sisteme. İstanbul’da bir merkezde kas geliştirme çalışmaya başladık eşim Nezih’le beraber. Başlangıçta sadece sistemi tanımaktı niyetimiz ama bir anda kendimizi içinde bulduk. Beraber üye olduk fakat sonra Nezih yoğunluktan dolayı devam edemeyince tüm paket bana kalmış oldu ve medikal fitness hiç çıkmamak üzere hayatıma girmiş oldu.

Peki, neden ihtiyaç duymuştunuz böyle bir egzersiz biçimine?

Çalıştığım ortamda daha prezentabl olmak istiyordum. Açıkçası güzel ve fit görünmek gibi bir derdim vardı. Onun dışında uzun süre ayakta durduğumda yoruluyordum ve bunun kaslarımın güçsüz olduğundan kaynaklandığını biliyordum. Dolayısıyla güçlü kaslar ve düzgün bir vücut istiyordum. 2 yıl devam ettim medikal fitness’a. Hiç bir bahane uydurmadan haftada 3 gün gidiyordum.

Ve ne gibi değişiklikler yaşamaya başladınız?

15 ders sonunda uzun süredir giydiğim pantolonun yanlardan bollandığını farkettim. Kilo vermiyordum ama inceliyordum. Bu sistemde kilo kaybetmeden sadece kas kütlenizi artırarak düzgün bir vücuda sahip oluyorsunuz. Sihirli bir değnek gibi değil mi?

Öyle tabii. Şu anda işletmekte olduğunuz Mad Wellness’a az sonra geleceğiz ama önce sistemi biraz anlatır mısınız bize? 

İçerisinde medikal egzersiz var. Onun dışında attractive yani vücudun şekillenmesi, sarkan kollarımız ya da kifozumuz, duruş bozuklukları gibi sorunların giderilmesine yardımcı olan kısım var. Bir de difference var; orada da koordinasyon çalışmaları yapılıyor.

İlla bir problemle mi gelmeliyiz buraya?

Kesinlikle hayır. Bir kere herkesten önce sağlığını önemseyen, vücudunun kıymetini bilen insanlar gelmeli! Yaş aralığı yok, herkes yapabilir. Tabii ki bunun dışında skolyozu, kifozu ya da duruş bozukluğu olanlar da geliyorlar. Uzun süre çalışmaktan sırtı kamburlaşmış çocuklar, vücudunda protez olanlar, kemik erimesi ya da osteoporuzu olan tüm kişiler bu sistemden faydalanıyor.

Deneme dersi nasıl geçiyor?

Birinci adımda wellness uzmanımız bir postür analizi yapıyor. Sonra kardiyovasküler test uyguluyoruz. Wellness uzmanımıza teslim ettiğimiz bu kişileri özel bir program bekliyor. Bizim tavsiyemiz haftada en az 3 gün düzenli şekilde devam etmeleri… Sistemi merak edenler kendilerine şunu sormalı: Ben gerçekten Mad Wellness Bodrum’a gelip kendime bu yatırımı yapmak istiyor muyum? Çünkü sistem ciddi bir disiplin ve özveri gerektiriyor. Derslerimiz 30 dakika sürüyor. En güzel geri dönüşü de buraya devam eden üyelerimizden alabilirsiniz.

İnci Hanım aslında o geri dönüşlerden en vurucusunu verebilecek olan sizsiniz. Bir kaza geçirdiniz ve medikal egzersizin değerini en iyi siz biliyorsunuz. Paylaşmak ister misiniz bizimle?

Tabii ki paylaşırım. 2014 Temmuz ayında ailece yazlığımıza gidiyorduk, Ayvalık’a. Yolculuğumuzun son 1 saatinde ne yazık ki takvim değişti bizim için. Anlam veremediğimiz bir şekilde, çok büyük bir trafik kazası geçirdik. Bu kazanın sonrasında benim iyileşmem 5,5 ay kadar sürdü. Vertabra brust kırığı yaşadım bu kaza esnasında.

Ne demek o?

Kaburga kemiklerinizin her birinin çoklu kırılması demek. Köprücük kemiği, iman tahtası, kürek kemikleri, omurgadaki T3, T4 ve T5’in kırılması… Patlama şekliyle aniden vücudun yere vurması ile meydana gelen bir kırık şekli bu. Çok ciddi ve ağır bir yaralanma. Bu arada akciğerimin de sönmesi sebebiyle benim yaşama fonksiyonlarımın hemen hemen tamamı zarar görüyor. Sonrası ambulans, hastane, çeşitli travmalar, ağrılar ve zorluklar… Şükür ki bilincimin ara ara açıldığı zamanlarda yaşama arzumla karşı karşıya kaldım. Kendi varlığımla tanıştım. Bunlar büyük ruhsal açılımlar benim için. Her neyse konuya dönecek olursak; geçirdiğim omurga ameliyatından sonra ayağa kalkmayı ve her şeyin yeniden başlamasını medikal fitness’a borçluyum. Kazadan önce yaptığım düzenli kas egzersizleri bana bu kaza esnasında vücudumu geri verdi.

Geçmiş olsun! Ve şimdi düzenli olarak yapmanız gerekiyor değil mi?

Tabii zaten bu şubenin açılma hikayesi de tamamen benim ihtiyacımdan doğdu. Bodrum'da aradık taradık ve koca bir sıfırla karşı karşıya kaldık! Dev spor salonları vardı ama medikal fitness konusunda uzman değillerdi. Bu benim için büyük bir yıkım oldu. Hal böyle olunca İstanbul’daki Mad Wellness’ı aradım. Dedim ki; Bodrum’a şube açmayı düşünür müsünüz? Mad Wellness’ın kurucusu ve geliştiricisi Mehmet Ali Deniz de bana: İnci sen aç Bodrum’da bir şube dedi. Hiç aklımızda yokken hızlıca toplantılar, planlar, domino taşı gibi çabucak gelişti ve burası açıldı.

İstanbul’da ne iş yapıyordunuz bu arada?

Pek çok büyük firmada çalıştım ama en son ve en uzun Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda özel kalemde görev aldım. Emekli olduktan sonra eşim hemen Bodrum’a yerleşmek istedi ancak beni ikna etmesi 3 senesini aldı. İnsanın köklerini, arkadaşlarını, dostlarını bırakıp başka bir yere göçmesi kolay olmuyor. Ciddi bir karardı bu. Ama hayat çok kısa ve film her an değişebilir. İş hayatınız, çevreniz bir anda dönüşebilir. Bu kadar bağlanmak iyi değil, hatta canınızı bile acıtabilir Onu anladım.

Her şey tozpembe miydi Bodrum’da iş kurma sürecinizde?

Hayır, değildi. Büyükşehirlerde fitness sektörü özelinde bakacak olursak insanlar daha bilinçli. Belki de nüfusun kalabalık olmasıyla doğru orantılı olarak. Burada önce merak uyandırmak sonra da bilinçlendirmek gerekiyor insanları. İlla ki travmatik bir bedene sahip olmanız gerekmiyor. Sağlığınızı kaybetmeden egzersiz yapmanız daha iyi değil mi? Bunu oturtmamız lazım. O açıdan evet, girişimcilik konusunda zorlandığımız oldu, oluyor.  

Bodrum’da yenisiniz aslında ve hem iş hayatına hem de sosyal hayata hızlıca girmişsiniz. Nerelere gidiyorsunuz en çok?

Evet, güzel insanlarla tanışıyoruz. Artık sıradan bir memur değiliz. Topluma hizmet eden güzel bir sistemi tanıtmaya çalışıyoruz. O yüzden gittiğimiz her ortamda Mad Wellness’ı anlatıyoruz. Bitez’deki Karşı Köşe favorimiz. Kaçamak olarak denize giriyoruz. Doğanın sesini dinliyoruz. Turgutreis’te oturuyoruz ve evimizin hemen arkasında Bayraklı Tepe var. Sabah gözümü açtığımda dağlardaki güzelliği seyrediyorum. Dingin bir ruh olmaya çalışıyorum. Geçirdiğim kaza sebebiyle böyle bir içsel yolculuğum da var. İnsanlığımızı besleyen güzellikleri nerede kaybettik? İşte bunu araştırıyorum.

Son söz sizde…

Şöyle bitireyim o zaman: Dilerim Bodrumlular egzersizin farkındalığını hayatlarına katarlar. Bizimle tanışmak ve ücretsiz deneme dersi almak için sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirler. 

 

 

 

Diğer Röportajlar..
61
Yukarı Çık