İlknur Akbulut // Saç Tasarımcısı
13 Aralık 2019

Mesleğe Tokat'ta başladı. Yıllarca çok önemli akademilerin eğitimlerinden geçti. Sonunda Hairist'ten aldığı birincilikle başarısını taçlandırdı. Saç tasarımcısı İlknur Akbulut artık Yalıkavak'ta!
Yıldırım Özdemir bana şunu söyledi: “Sen bir prensessin, peki külkedisi olmaya razı mısın?” Evet, razıydım!

İlknur, aslında güzellik camiasinda seni tanımayan yok. Başarıların, ödüllerin sıra sıra dizilmiş vaziyette! Ama Bodrum’da çok yenisin. Hadi, bize kendini tanıt. 

Tokatlıyım ben. Meslekte 23. yılıma girdim. Kendi memleketimde başladım kuaförlüğe, ilk 6 yıl alaylı bir şekilde çalıştım. Sonra kendi salonumu açtım ve ardından gelen 12 yıl boyunca akademik eğitimler aldım. İlk eğitimim İzmir Alsancak’ta Zeki Er’den aldığım Pivot Point eğitimiydi. Sonrasında İstanbul’da yine Pivot Point Akademi’ye devam ettim. Ardından Arca Acar’dan özel eğitimler aldım. Sonra yurt dışı serüvenim başladı. Londra’daki Tony & Guy Akademi’ye kabul edildim. Orada 3 yıl boyunca kesim ve renk üzerine çalıştım.

Yarışmalar, ödüller ne zaman gelmeye başladı? 

Bu aldığım eğitimlerin bir sonucu oldu aslında yarışmalar… Pek çok moda haftasında saçlar tasarladım. 2018 yılında Hairist’in yarışması ile birincilik geldi. Türkiye’nin en büyük ve bu sektörün en prestijli yarışması Hairist. Dolayısıyla bu birincilik benim için bir dönüm noktası oldu. Bir sonraki yıl da Loreal’in yarışmasında Paris’te ülkemizi temsil ettim. Yarışmanın 110. yılında ilk kez bir Türk saç tasarımcısı sahneye çıktı. O da bendim.

Nasıl değişti hayatın?

Karadeniz Bölgesi’nde valilikten tutun, kaymakamlığa kadar bütün önemli mercilerden tebrik telefonları, kutlamalar gelmeye başladı. Bu yarışmadan önce de çok değerli müşterilerim vardı elbette ve o bölgede tanınıyordum zaten ama bir anda daha geniş bir coğrafyada ünlü oldum diyebilirim! Tokat Turhal gibi bir yerden çıkıp Artistik Kuaförler Derneği’ne üye olmak gerçekten büyük bir olaydı.

Tokat için büyük bir şans olmuşsun. 

Evet ama bir süre sonra aldığın bütün o eğitimleri, deneyimleri istediğin gibi tüketemediğinde ya da kullanamadığında kendini mesleki olarak tatmin edemiyorsun. Başka bir şey yapmam gerektiğini hissettim. Kuaför olarak kalmak istemiyordum. İstanbul’a da taşınamazdım.

Neden?

Çok büyük bir şehir ve açıkçası beni korkutuyordu İstanbul. Bütün önemli saç tasarımcılarının “art team”indeydim evet ama İstanbul’a taşınacak olursam; kendi salonumu açamayacaktım. En azından belirli bir süre için. Bir de daha önemlisi 3 tane çocuğum var ve onların da İstanbul gibi kaotik bir şehirde büyümelerini istemedim. Hiç unutmuyorum; bu konuyu Yıldırım Özdemir ile konuşmuştuk. O da bana Bodrum’a gelmeyi önerdi. Biraz anlattı burayı. Hiç tereddüt etmeden toparlanıp geldik. Ama Yıldırım Özdemir bana şunu da söyledi: “Sen bir prensessin, peki külkedisi olmaya razı mısın?” Evet, razıydım!

Bodrum’a hiç gelmiş miydin önceden?

Hayır, hiç görmemiştim! Önce evimizi tuttuk sonra da salonumuzu. İlknur Akbulut markası olarak Yalıkavak Marina’nın hemen karşısındayız.

Ne bekliyorsun Bodrum’dan?

Açıkçası mesleğimi tüm yaratıcılığımla destekleyerek icra edebileceğim bir ortam bulmayı hedefliyorum. Tokat’ta buluşamadığım bir müşteri profiliyle burada buluşabilmeyi istiyorum. Kendimi Bodrum’da daha rahat gösterebileceğimi düşünüyorum.

Peki, yazı nasıl geçirdin?

Olağanüstü! Hep merak ettiğim bir dünyanın içine girdim. Beni zorlayan kadınlar beni o kadar mutlu ediyor ki! Beni eleştiren, beni yoran, bol bol yorum yapan müşterilerle tanıştım. Gerçekten ufkum daha da genişledi. Yepyeni bir salon olmamıza rağmen inanılmaz yoğun bir sezon geçirdik. Hatta tatil için burada olup da İstanbul’a döndükten sonra fırsat yaratıp tekrar kesime, boyaya bize gelen müşterilerimiz oldu. İnanılmaz keyifli, rüya gibi geçti yaz. Mesleki anlamda beslendim diyebilirim. Şimdi de 12 ay Bodrum’da yaşayan birbirinden şahane insanlarla tanışıyorum. Daha sakin ama güçlü ilişkiler kuruyorum onlarla.

Ne gibi hizmetler alabilir Bodrumlular bu salonda?

Öncelikle şurdan başlayayım: Kesim konusunda iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Hikayeyi anlayabildiğim sürece, elimden geldiğince iyi kesim yapıyorum. Elbette ki diğer ekip arkadaşlarım da öyle. Makyaj kısmımız çok iddialı. Ayşegül, Didem ve Çilek makyaj bölümümüzde hizmet veriyor. Gelin saçı renklendirme, günlük kullanım, bakım gibi saç ile ilgili tüm servisleri veriyoruz. Manikür bölümümüz de var tabii ki. Ve sadece kadın bölümü için değil; erkek bölümümüzde de aynı iddiayı sürdürüyoruz. Berberimiz zaten kendini kanıtlamış biri ama ben de erkek saçı kesiyorum.

Hazır seni yakalamışken 2020’nin saç modasıyla ilgili de tüyolar isteriz. Paylaşır mısın bizimle?

Memnuniyetle paylaşırım. Geçen sene düz kesimler modaydı; önümüzdeki sene ise dokulu hatların öne çıktığını göreceğiz. Eskinin aslan yelesini hatırlayacaksınız; nostaljik bir akım var.  Belki buna alışmakta ya da kabullenmekte zorlanacak hanımlar ama günümüze uyarlandığında müthiş sonuçlar çıkıyor. Katlı formlu kesimler, bağlantılı hatlar… Alın motifleri kısa ama alt tarafları uzun modeller yine öyle çok popüler.

Anlatırken gözlerinde oluşan ışıltıyı görebilse keşke okuyucular. Mesleğine aşık birini görüyorum karşımda.

Kesinlikle öyle. Herkesin bir meditasyon ya da kendini rahatlatma yöntemi vardır ya, benimki de saç kesimi yapmak.

Harika, tekrar hoşgeldin Bodrum’a! Son sözü sana bırakayım. 

Burada ruhuna dokunabileceğim çok fazla insan olduğunu biliyorum. Onlarla buluşmak için can atıyorum. Madem yılın şu zamanında yapıyoruz bu röportajı; o zaman diyorum ki yeni yıla daha özgün, daha farklı girmek isteyenleri bekliyoruz. Yalıkavak şahane, salonumuz rahat, sıcacık… Burada konuşmadıklarımızı merak edenler arayabilirler; (0252) 3854480 ya da bana instagramdan da ulaşabilirler. Herkese sevgiler sunuyorum.

Diğer Röportajlar..
71
Yukarı Çık