İlker Yasin Solmaz // Yönetmen
27 Aralık 2019

Bodrum'un artık bir YouTube stüdyosu var. Yönetmen İlker Yasin Solmaz günümüzün en popüler işlerinden birini ayağımıza kadar getirdi! Ama Pop Art Production hizmetleri bununla sınırlı değil tabii ki. Ocak ayındaki eğitim heyecan verici örneğin...
Sosyal medyada bizim mottomuz: 'beğenme değil, görüntülenme'. Çünkü yolda bir tabela gördüğünüzde beğenmezsiniz, görüntülersiniz. Dolayısıyla içeriğin ona göre hazırlanması gerekiyor.

“Bodrum’da ne yok, orada nasıl bir girişim/yatırım tutar” diye o kadar çok soru alıyoruz ki! Ve aslında verecek cevap da bulamıyoruz ama sen yepyeni bir şey yaptın. Nereden geldi aklına bir YouTube stüdyosu kurmak?

Bu aslında yeni bir fikir değil. Bu benim yıllardır yaptığım iş. Kendi işimden sıkılıp, İstanbul'dan Bodrum’a geldiğimde başka şeyler yapmak, biraz gezmek tozmak gibi düşüncelerim vardı başlarda ama tabii o bir yere kadar oluyor. Tatile gelmekle yaşamak arasında 180 derecelik bir fark var, malum. Bir süre sonra yaşadığınız yere de bir şeyler katmak istiyorsunuz ve aynı zamanda körelmek de istemiyorsunuz. Sektördeki 23. yılım. Son 10 yıldır yönetmenlik yapıyorum, ondan önce görüntü yönetmeniydim. Işık şefliği de yaptım, kameramanlık da yaptım, alaylıyım. Dolayısıyla benim için en mantıklısı bildiğim işi burada devam ettirmekti. Bir de ortağım var; Cenk Avdan. O da uzun zamandır Bodrum’da yaşayan bir yazar. Projelerimizi birlikte yürütüyoruz.

Burada da prodüksiyon ajansları var aslında, nasıl cesaret ettin?

Evet var ama bakış açıları bizden daha farklı. Örneğin bir çekim isteniyor; sorulan ilk soru: “Drone var mı?” oluyor. Bir dakika, seni drone’la mı tanıtacağız? Önce bir senaryo yazılması lazım, ona göre çekim planlarının hazırlanması lazım, bu işin post prodüksiyon kısmı var vs… Büyük markalar var Bodrum’da ve hâlihazırda İstanbul’dan destek alıyorlar. Neden? İşte bu amatör bakış açıları yüzünden. Biz bu bilinci ve kültürü de hızla oturtacağımıza inanıyoruz.

Nasıl tanımlıyorsun yaptığın işi?

Pop Art Production bir yeni nesil tam prodüksiyon ajansı. Prodüksiyon çok eski bir tabir ama biz ona yeni nesil tanımını ekledik çünkü artık sadece kamerayı alalım elimize, sonra da gidelim montajlayalım gibi bir işleyiş yok. İşin çok ciddi bir dijital boyutu var. Televizyonlar artık geri planda kaldı. Sosyal medya günümüzün ve esas geleceğin işi. Bizim odak noktamız da bu. Yeni fikirlerle hatta bazen agresif fikirlerle, farklı ve özgün işler ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Markaya hizmet etmediği düşünülen bir fikir sunuyoruz mesela, ilk başta tepki alıyor ama sonra ciddi anlamda nokta atışı olduğunu hep beraber görüyoruz.

Daha detaylı ve açık olarak burada neler yapılıyor, anlatır mısın?

Tanıtım filminden reklam filmine, sosyal medya yönetiminden, içerik üretimine ve stratejik olarak bu mecrayı doğru kullanmaya kadar geniş bir çerçevede hizmetler sunuyoruz. İnsanlara ne verirseniz, ne alırsınız bunu iyi biliyoruz. YouTube tabii geleceğin çok parlak bir işi. Bir TV kanalında bulabileceğinizden daha fazlasını vadeden bir kanal. “Yönetmen nasıl olunur” videosu bile bulabiliyorsunuz orada, düşünün! Ancak bir kanal açıp, birkaç video yüklemekle iş bitmiyor. Doğru videoyu, doğru şekilde çekip kurgulayıp, doğru insanlarla paylaşmak gerekiyor ki YouTube’da bir yerlere gelebilesin… İşte, biz bu noktada devreye giriyor ve profesyonel iş birlikleri yapıyoruz.

Sosyal Medya konusu açılmışken, biraz deşelim mi? Bodrum’daki markaların sosyal medya ile imtihanlarını nasıl değerlendiriyorsun? 

Sosyal medyada bizim mottomuz: "beğenme değil, görüntülenme". Çünkü yolda bir tabela gördüğünüzde beğenmezsiniz, görüntülersiniz. Dolayısıyla içeriğin ona göre hazırlanması gerekiyor. Beğenmeyle hiç derdimiz yok. Bunu müşterilerimizle mutlaka paylaşıyoruz. Ama yerleşen algı, ne kadar “like” alırsam, o kadar iyiyim gibi… Bu tip yanlış algıları da değiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız doğru içerik üretebilmek. Bir restoranın varsa illa ki her gün yemek paylaşacaksın diye bir şey yok. Alışılmışın dışında fikirler, stratejiler bulmak zorundayız. Hala markaların sosyal medyayı tam anlamıyla iyi kullandığını söyleyemeyiz. Bodrum özelinde konuşmam gerekirse de; biraz sabredip, doğru bildiğimiz şekilde; İstanbul’da aldığımız mesleki kültürü kısa zaman içinde buraya yerleştirebiliriz diye düşünüyorum. Markaların henüz kabullenmek istemedikleri şeyler var farkındayım ama dijital dünyayı Bodrum’da daha ileriye taşımak için sabretmek lazım diye düşünüyorum.

Yakında burada YouTube Akademi eğitimleri de başlayacak. Ondan da söz edelim mi? 

Tabii ki! Ocak ayında eğitimlerimiz başlıyor. 15 saatlik bir program oluşturduk. Bu eğitimi alacak olan arkadaşların, işin büyük bir bölümünü kavrayacağını ve sonrasında da kendilerini geliştirerek iyi yerlere gelebileceğini düşünüyoruz. Hem teorik hem de pratik bir eğitim olacak. Sen kimsin, ne yapmak istiyorsun, nasıl bir içerik üretmek istiyorsun, bu içeriği üretirken doğru materyallerle nasıl çalışırsın, kurguda nelere dikkat etmen gerekir, yayına aldıktan sonra kitlelere nasıl ulaşırsın gibi pek çok sorunun cevabını bu eğitimlerimizde vereceğiz.

Hangi yaş grubuna hitap edecek?

13-60 diyoruz. İsteyen herkes gelebilir. Sadece Youtuber olmak isteyenler değil hedef kitle. Her insanın içinde kreatif bir yön vardır. Onu dışarı çıkartacak bir bahane aslında. Freelance sosyal medya yönetimi yapan yığınla arkadaş var mesela Bodrum’da, kendilerine bu eğitim sayesinde çok ciddi artılar katabilirler. Bu işler ekip işidir. İyi bir ekibiniz varsa ortaya iyi işler çıkar.

Şimdi o konuya gelecektim: Burası sadece bir ofis değil, aynı zamanda bir YouTube stüdyosu. Bu da son derece heyecan verici bir gelişme Bodrum için.   

Evet, aynı ortamda her şeyi toparlamak istedik. Bir stüdyoda olması gereken her şeyimiz var. Kameradan, ışığa, kurgu setinden, aksesuarlara, gimbal’lara kadar… Burası bir green box stüdyosu. Burada hayal edebildiğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Gökyüzünde uçabilirsiniz, arkanızdan tren gelirken son dakikada kurtulmuş gibi gösterebilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırları ölçüsünde dediğim gibi her şeyi çekebiliriz burada.

O zaman son söz sende. Okuyucularla başbaşasın… 

Herkesi bekliyoruz biz Pop Art Production’a. Meraklı olanlar, ekip arkadaşı olmak isteyenler, iyi fikirleri olanlar buyursun gelsinler, tanışalım. Biz Midtown AVM’deki Mas Akademi’nin içindeyiz. Ayrıca sosyal medya hesabımız üzerinden de iletişime geçebilirler bizlerle. Herkese iyi seneler dilerim. 


Diğer Röportajlar..
73
Yukarı Çık