Duygu Deniz Yürüt // Şarap Üreticisi
16 Ocak 2016

Babasının şarap yapma tutkusu tüm aileye sirayet edince Duygu, biyoteknoloji yüksek lisansı yapar ve fermantasyon üzerine uzmanlaşır. Ankara’daki kurumsal hayatını bırakır, oğluyla birlikte Bodrum’a yerleşerek Vinbodrum’un üretim sorumlusu olur.
Hala sabah uyandığımda, hatta şu anda seninle konuşurken bile bu havanın mis kokusu içimi sevinçle dolduruyor. Sadece bu temiz hava bile beni mutlu etmeye yetiyor.

Ailece yaptığınız bu iş rüya gibi! Bodrum Kızılağaç’ta, evinizin altında bir şaraphaneniz var ve kendi markanızı üretiyorsunuz. Kağıt üstünde şahane, gerçekte de öyle mi?

Evet öyle! Çok keyifli bir iş. Şarapla uğraşan ve şarap seven, yeme&içmeyi seven insanlar da şahane. Onlarla tanışmamıza vesile oluyor. Hepimiz büyük bir aşkla yapıyoruz.

Şarap üretmeye ne zaman başladınız?

Bu aslında babamın tutkusuydu. Babam Erhan Yürüt, 15-20 yıldır amatör olarak evde şarap yapıyordu. Hep deneme yanılmalarla, henüz internet bile yaygın değilken, sürekli araştırıyor ve deniyordu. Zaman içinde onun tutkusu ailedeki herkese bulaştı. Derken annem ve babam bundan 5 sene önce Bodrum’a yerleşip bu işi kurmaya karar verdiler. 3 yıldır da Vinbodrum markasıyla piyasaya şaraplarımızı sunuyoruz.

Anne ve baba Ankara’da ne iş yapıyordu? Emekli olup mu geldiler?

Annem emekli olmuştu, bir maden firmasından. Babam da Devlet Hava Meydanları’nda çalışıyordu ama henüz emekli olmamıştı buraya yerleştiklerinde.

Neden Bodrum’u seçtiler?

Aslında bir sürü yeri gezip gözlemlediler. Bozcaada, Şirince, Antalya tarafları… En son Bodrum’a karar verildi çünkü burada her şey var. İyi ki de öyle yapmışlar çünkü Bodrum’a değil de başka bir yere gitselerdi ben peşlerinden bu kadar kolay gelemeyebilirdim!

Neden?

Tibet var, oğlum. Onun okulu vesaire, her şeyi düşünmek lazım.

Neticede sen de 3 yıldır burada mı yaşıyorsun?

İlk başlarda Ankara’ya gidip geliyordum. Hasat zamanlarında gelip uzun süre kalıyordum ama artık tamamen buradayım.

Bu genç yaşta ne işin var orada demedi mi Ankaralı arkadaşların?

Tam tersi! Büyük şehirler çok yorucu. Şehirdeki mesaili işler insanları bezdirmiş durumda. Herkesin dilinde “buraları bırakıp gitmek” var. Tabii, öncelikle cesaret işi. Biraz da imkanlar. Yaptığınız iş bu değişime müsait mi, değil mi? Ona karar vermek gerekiyor. Sonra hayattan beklentiler devreye giriyor. Kariyer hedefli, hırsları olan bir insanın Bodrum’da mutlu olması zor. Ama bence bunun yaşla ilgisi yok. Bodrum’a kaç yaşında gelirsen o yaşta kalırsın diye bir laf var. O yüzden esas ben herkese elinizi çabuk tutun diyorum!

Peki, şarap konusuna geçelim. Shiraz’ınız çok övgü alıyor. Biraz ürün çeşidinden bahseder misin?

10 ton kapasiteli bir şaraphanemiz var bizim. Birer tonluk tanklarda üretim yapıyoruz. Şarapta butik olmak kıymetli bir şey. Ev yemeği ve tabldot yemek arasındaki fark gibi düşünebilirsin. Nasıl ki koca tencerelerde yaptığınız yemek ev yemeğinin yerini tutmaz, şarapta da öyle. Kırmızılarda Shiraz ve 3’lü kupajlarımız var. Cabarnet Sauvignon, Merlot ve Shiraz üzümlerinden. Her sene muhakkak bir roze şarap yapıyoruz. Bu sene Merlot ve Shiraz kupajından yaptık. Bir de bu sene Chardonnay üzümlerinden beyaz şarap piyasaya çıkarttık.

Hangi bağlardan alıyorsunuz üzümlerinizi?

Öncelikli olarak Bodrum’un üzümünü işlemek istiyoruz. Kendi bağımız yok ama kontrol edebildiğimiz, yakınlarımızın, dostlarımızın bağlarından alıyoruz. Kendi bağımız gibi görüyoruz oraları. Mumcular ve Gümüşlük’te bu bağlar. Birkaç tane de Şirince ve Urla’da bağlar var alışveriş yaptığımız. Daha fazla uzağa gitmiyoruz çünkü Bodrum’un lezzetini ortaya çıkartma derdindeyiz.

Burada minik bir hobi bağınız var ama ileride kendi bağınızdan aldığınız üzümü işlemek istemez misiniz?

Çok isteriz! Hayalimiz o. Üzüm bağı kuralım; içinde bir bağ evi ve şaraphane olsun…

Nerelerde satılıyor Vinbodrum şarapları?

Bodrum’da Çilek Market, Zeytinlik ve Salkım Butik’te satılıyor. Onun dışında pek çok restoranda mevcut. İstanbul, Ankara ve Antalya’da da var.

Senin şarap tüketimin ne durumda?

İş icabı düzenli olarak içmeye çalışıyorum. Ne kadar çok içerseniz o kadar fazla geliştiriyorsunuz kendinizi çünkü. Hem kendi şaraplarımızı hem de başka şarapları tadıp üzerine konuşmaya çalışıyoruz.

Şarap çok engin bir konu. Nasıl eğitiyorsun kendini?

Bununla ilgili bir titrim yok, doğrusu. Tamamen amatör gibi düşünebilirsin beni ama başarılı bir önolog olan Akın Gürbüz’le anlaştık çok yeni. Onunla çalışmaya başladık. Ben kendimi onun asistanı gibi görüyorum şu an. Bizim de biraz birikimimiz var tabii. Onun bilgileriyle birleşince çok daha güzel şaraplar çıkacak ortaya.

Bodrum ve civarında Vinbodrum şaraplarından herhangi biriyle çok iyi gidiyor diyebileceğin bir yemek var mı, herhangi bir mekanda?

Vinbodrum 2014 Shiraz, kırmızı etle çok yakışıyor. Ama bence şarapla ilgili her türlü yorum çok kişisel. Buna yemek&şarap uyumu da dahil. Herkesin kendi beğendiği tadı bulmasını daha doğru buluyorum.

Bodrum biraz rakıcı sanki, ne dersin?

Aslında tüm Türkiye rakıcı ve biracı. Ama şaraba olan ilgi gün be gün artıyor. En önemlisi de butik üretimhanelerin sayısı artıyor.

Yeni Bodrumlusun ama sence Bodrum’un nesi eksik nesi fazla?

Yazın trafiği fazla. O yüzden biz yazları köyden dışarı hiç çıkmamaya çalışıyoruz. Yalıçiftlik’e gidip denize girip hemen dönüyoruz. Bunun haricinde Bodrum’un hiçbir şeyi eksik değil.

Bugüne kadar burada gördüğün en harika şey neydi?

İlla gözümle mi görmüş olmalıyım?

Hayır, hayır. Aklına ilk ne geldiyse onu söyle.

Havası. Hala sabah uyandığımda, hatta şu anda seninle konuşurken bile bu havanın mis kokusu içimi sevinçle dolduruyor. Ankara’nın havası gerçekten çok pis. Gidip geldiğimizde artık çok net anlıyoruz. Sadece bu temiz hava bile beni mutlu etmeye yetiyor.

Sosyalleşmek istediğinde neler yapıyorsun?

Her hafta hiç aksatmadan yaptığım tek şey Bodrum pazarına gitmek. Yeme&içmeye meraklıyım. Onun dışında sevdiğim mekanlar Musto ve Arka Pizzeria. Daha fazlasını keşfetme aşamasındayım.

Vinbodrum’u küçük bir aile işletmesi olarak tutmak mı istiyorsunuz yoksa büyütecek misiniz?

Aile işletmesi olarak kalacak. Bizim büyümek, her rafta bulunmak falan gibi hayallerimiz yok. Burası aslında para kazanmak için bile kurulmuş bir yer değil. Sadece kendini döndürsün istiyoruz ki bu keyif aldığımız işi uzun yıllar yapabilelim.

Peki, seni tatmin edecek mi bu? Daha çok gençsin çünkü…

Edecek ama her sene aynı şarapları yapmayacağız tabii ki. Kendimizi geliştirmek için çok çalışacağız. Ben kendi adıma elimden geleni yapıyorum.

Okuyucularımız Bodrum Şarapçılık’a nasıl ulaşabilir?

Web sitemizden ulaşabilirler ya da info@bodrumsarapcilik.com’a mail atabilirler. Ayrıca şarabı seven herkes şaraphanemizi ziyaret edebilir, kapımız herkese açık.

Yukarı Çık