Berran Özkaya // Kalıcı Makyaj Uzmanı
03 Mayıs 2019

Kalıcı makyajda dünyanın en iyi akademisinden eğitim almış ve ilgi alanını mesleğe dönüştürmüş, eski bir kurumsal çalışan Berran Özkaya. Konacık’taki stüdyosunda buluşup onu daha yakından tanıdık. Sıra sizde.
Burası bir kalıcı makyaj stüdyosu. Microblading, dudak renklendirme, eyeliner- dipliner, son zamanlarda popüler olan kirpik lifting ve kalıcı fondöten uygulamaları yapıyorum.

Önce senden kısa bir özgeçmiş alalım mı?

Tabii ki.Doğma büyüme İstanbulluyum. Haliç Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik okudum. 2009'da mezun oldum ve o tarihten beri satış & pazarlama ile ilgileniyorum. İstanbul’daki son 5 yılımda Kariyer.net'de müşteri yöneticiliği yaptım. Oradan ayrıldım ve Bodrum’a taşınma sürecim başladı.

Bambaşka bir kariyerden söz ediyorsun. Kalıcı makyaj ne zaman hayatına girdi? 

Kariyer.net'de çalışırken de kalıcı makyaja kendimce bir ilgi duyuyordum. 5 yıl kadar önceden söz ediyorum, o zamanlar bu iş yeni yeni popüler olmaya başlamıştı ve ben sürekli takip ediyordum. İlgim olduğu için kaş şekillendirme ile ilgili küçük çaplı bir eğitim aldım. Kendi çevreme, aileme, arkadaşlarıma ufak ufak kalıcı makyaj, microblading uygulamaları yapmaya başladım ama dediğim gibi sadece amatörce… Hobi olarak.

Bodrum’a ne zaman geldin? Seni buraya getiren neydi?

Eşim de, ben de oğlumuz doğduktan sonra İstanbul karmaşasından kaçmak istedik. Sayfiye hayatı yaşamak istedik açıkçası. Oğlum şu an 3 yaşında. Biz 1.5 yıl önce Bodrum'a taşındık. Hayatımızı daha sade ve doğa ile içiçe yaşıyoruz artık.

Peki, neden kariyer değişikliği yaptın? 

Aslında kendi işimi çok seviyordum. Müşteri yöneticisiydim ve kurumsal bir şirkette çalışıyordum.  Buraya geldikten sonra da zaten dediğim gibi profesyonel olmasa da kalıcı makyajla ilgilendim. Çok fazla kaş yaptım ve bu süreçte farkettim ki; Bodrum’da bu konuda çok ciddi bir açık var. Yapılan işlemlerde markalaşma yok. Akabinde hemen araştırdım ve daha bir eğitim alarak bu işi profesyonel şekilde yapmaya karar verdim. Phi Academy'den eğitim aldım. Dünyaca ünlü bir akademi bu. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde masterları olan bir numaralı eğitim merkezi diyebiliriz. Buradan sertifikam var. Marka, ürün kalitesi ve yaptığım işlemlerden dolayı çok beğenilince Bodrum’da hızlıca duyuldum ve stüdyomu açtım.

Kalıcı makyajın bir ihtiyaç olduğunu söylüyorsun. Bunu biraz daha detaylı anlatır mısın? Kalıcı makyaj artık dünya çapında çok popüler bir işlem. Lüksten ziyade bir ihtiyaç haline geldi. Kiminin kaşı seyrek, kiminin kaşı daha önce kötü bir işlem görmüş veya ciddi yapısal bozuklukları olabiliyor. Kişi de bunu bir lüks tüketim olarak değil, ihtiyaç için yaptırıyor. Adı üzerinde “kalıcı” olduğu için de en az bir yıl cildimizde kalıyor. Daha fazla kalan kalıcı makyaj işlemleri de var. O yüzden kişi bu işlemleri yaptırırken çok iyi araştırmalı. Sonrasında çünkü mağdur olabilir ve yıllarca bu işlemleri sildirmek için emek ve para harcaması gerekir.

Bu stüdyoda hangi uygulamaları yapıyorsun? 

Burası bir kalıcı makyaj stüdyosu. Microblading kıl tekniği kaş, dudak renklendirme, gözümüze yapılan eyeliner- dipliner, son zamanlarda popüler olan kirpik lifting, kalıcı fondöten… Cilt uygulamalarında da ağırlıklı olarak dermapen uygulamaları yapıyorum.

Şu sıralar Microblading çok popüler. Neden bu kadar popüler oldu sence? 

Kalıcı makyajın geçmişi için aslında 10-15 yıl diyebiliriz. Son yıllarda microblading ismini sıklıkla duyuyoruz. Daha öncesinde makine ile pigmentasyon işlemi yaptırılıyordu. Veya dövme işlemi… Bu uygulamada cildin alt tabakasına giriliyordu ve yıllarca çıkmıyordu. Eğer kalitesiz bir boya ve teknik kullanıldıysa da kişiler yıllarca kırmızı, mavi ve yeşil kaşla gezebiliyordu. Microblading ise, derinin çok daha üst tabakasına uygulanan bir işlem ve yarı kalıcı olan bir işlem pigmentasyona göre. Özel bir kalem var, o kalemle önce şekil belirleniyor. Sonra işlem yapılıyor. Acısız ağrısız bir işlem. Kişinin cilt yapısına, tipine bağlı olarak ortalama 1 - 1.5 yıl kalıcılığı var. Microbladin’in bu kadar popüler olma sebebi ortaya son derece doğal sonuçlar çıkması. 18 yaşından 80 yaşına kadar herkese yapılabilir.

Senin farkın ne sence?

5 yıldır bu uygulamayı yapıyorum ama 1.5 yıldır Phi Academy çatısı altında Phibrows uygulamaları üzerinde çalışıyorum. Bu akademinin farkı Türkiye’de ve dünyada yaygın ve ünlü bir akademi olması. Özellikle kaş boyalarında kızıllaşma, mavileşme veya renk değişimi yapmayacağını garanti eden bir marka. Bu aslında en önemli unsurlardan bir tanesi. Ben de tüm ürünlerimde Phi Academy'nin ürünlerini kullanıyorum ve A sınıfı bir hizmet sunuyorum müşterilerime. Malzeme kalitesi ve işlemden sonraki yaşayacağı süreçlerle ilgili bu akademinin çatısında olduğum için garantisini verebiliyorum.

Instagramı aktif olarak kullanıyorsun ve kampanyalar yapıyorsun. Yakın zamanda kampanyan olacak mı?

Evet! Anneler günü için bir kampanya yapacağım. Özellikle kanser ve alopesi hastalarına ücretsiz microblading kaş uygulamaları yapıyorum. Tabii ki doktorları izin verirse… Buradan da duyurmuş olayım. Bu hastaların zor anlarında küçük bir destek olabilirsem çok mutlu olurum.

Sana nasıl ulaşabilir okuyucularımız? 

Randevu ile çalışıyorum. Kaş uygulaması ortalama 2 saat sürüyor. Dudak pigmenti 3 saat kadar sürüyor, kirpik lifting ise 1 saat. Ve 3 hafta sonra kalıcı makyaj işlemlerinin bir rötuşu oluyor. Stüdyomuz Konacık Pamir iş merkezinde. Instagram’dan ya da telefon ile bana ulaşabilirler: 0533 511 91 44.

Diğer Röportajlar..
65
Yukarı Çık