Aslı Canuysal // Pilates Eğitmeni
28 Nisan 2019

Çocuklar cimnastik yaparken yetişkinlerin de mat ya da reformer pilates yapabileceği, wellness stüdyosunda çalışabileceği bir ortam yaratan Aslı Canuysal, B-GYM Spor Salonu'nu ve spor kariyerini anlattı.
B-GYM Spor Salonu 2018 Eylül ayında açıldı. Biz, yetişkinlerin çocuklarıyla aynı zamanda spor yapmalarını sağlamak istiyoruz.

Aslı, spora olan tutkun sonucunda Bodrum’a kayda değer bir yatırım yaptın ve B-GYM Spor Salonu’nu açtın. Nasıl gelişti bu süreç? 

Ben 18 yaşından beri Bodrum’da yaşıyorum ve sporu çok seviyorum. Çocukken ata binerdim. Okul döneminde 4 yıl boyunca 3000 metre koştum. Dönem dönem voleybol gibi takım sporları da yaptım.  Fakat sonra çalışma hayatım başladı. Muhasebe ile ilgilendim ama egzersiz hayatımda hep oldu.

Besyo okumadın, değil mi?

Hayır okumadım. Akademisyen değilim fakat sonradan kendimi çok geliştirdim. Pek çok eğitim aldım. Hala da devam ediyorum çünkü bu işin sonu yok. Tüm bu süreçlerin neticesinde de B-GYM Spor Salonu’nu açtık.

Burada pilates eğitmenliği yapıyorsun. 

Ben federasyonun sertifikalarını aldım. Zaten eğer bir iş yeri açmak istiyorsanız, bu olmazsa olmaz. Ama yeterli değil bana göre. Bu nedenle Balance Body’nin eğitimlerini de almam gerektiğini düşündüm ve şu sıralar tamamlamak üzereyim. Hepsini bitirdiğimde bununla ilgili tezimi de vereceğim.

“Herkes pilates salonu açıyor” diye bir klişe dolanıp duruyor ortada. Neye dikkat etmeli pilatese başlamak isteyen biri?

Pilates eğitmeninin kişiyi doğru yönlendirebilmesi gerekiyor. Herkes yapamayabilir. Kişinin ihtiyaçları belirlenmeli öncelikle. Doğru egzersiz programını çıkartmak elbette ki bu işin olmazsa olmazı. Bilgisayar başında oturan, boyun fıtığı, bel fıtığı gibi rahatsızlıkları olan bir kesim var örneğin, bu kişilerle çalışırken mutlaka ama mutlaka doğru eğitimlerin alınmış olması gerekiyor. Aksi taktirde sakatlanmalar gerçekleşebilir. Bir salona giden ve pilates yapmak isteyen kişilerin bunu sorgulamaları şart. Bana da çoğunlukla sorulmuyor. Ama lütfen sorun!

Peki burada başka neler yapılabilir? 

B-GYM Spor Salonu 2018 Eylül ayında açıldı. Biz, yetişkinlerin çocuklarıyla aynı zamanda spor yapmalarını sağlamak istiyoruz. Tam donanımlı bir artistik cimnastik salonumuz var. Ebeveynler çocuklarını beklerken, zamanlarını değerlendirmek için pilates ya da kardiyo çalışabiliyorlar. Akay (Solmaz) Hoca ile birlikte yürütüyoruz bu işi. Artistik cimnastik dışında; pilates mat stüdyomuz var. Burada birebir çalışmalar ya da 3-4 kişilik grup dersleri yapıyoruz. 1 adet de reformer stüdyomuz var. Bu bölümde de reformer aletlerim, cadillac, barrel chair ve yardımcı aparatlarım olmak üzere hepsi mevcut. Ve bu aletlerin hepsinde üyeleri çalıştırabilmek için geçerli olan sertifikalara sahibim. 

Bir de wellness stüdyonuz var, öyle değil mi? 

Evet. Özel ders stüdyomuz orası. Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan belgelerimizi aldık. Kilo vermek isteyen, daha sağlıklı yaşamak isteyen ve egzersizi hayatına dahil etmek isteyenler benimle ya da Akay Hoca ile çalışabilirler. 

Artistik cimnastik salonunuz çok kısa sürede oldukça popüler hale geldi. Nedir sence bunun sebebi? 

Artistik cimnastik salonumuzda bütün yarışma aletleri mevcut. 3 -14 yaş arası sporcularımız geliyorlar. 3 yaşında temel cimnastik ile başlıyoruz eğitimimize. Yetenekli olan çocuklarımız yarışma gruplarına dahil oluyor ve performans sporcusu olarak çalışmalarına devam ediyor. Tüm çocuklarımız kulübümüz adına lisanslı. Bodrum’da bu konuda bir açık vardı. Biz tam donanımlı salonumuz ve deneyimli eğitmenlerimizle bu açığı kapattık sanırım.  

Havalar güzelleşiyor, açık havada pilates eğitimi veriyor musun?

Bodrum’da yaşadığımız için tabii ki doğanın nimetlerinden yararlanıyoruz. Bazı üyelerle deniz kenarına ya da ormana taşıyabiliyoruz derslerimizi. Dediğim gibi az kişi ile grup dersi ya da özel ders olduğunda bütün bunları planlamak için çok daha esnek olabiliyoruz. Böylece sporcuların motivasyonu da yükseliyor.

Çok teşekkür ederiz bu güzel sohbet için. Son söz sende…

Çok yeni olduğu için özel olarak okuyuculara haber vermek istediğim bir şey var: Kardiyo grup derslerimiz başladı. Çok eğlenceli geçiyor. Hayatına hareket katmak isteyen herkesi bekleriz. Bize ulaşmak için 0252 3171217 veya 0545 5101201 numaralı telefonları arayabilirler.

Diğer Röportajlar..
64
Yukarı Çık