Arif Akkaya // Yönetmen
09 Mayıs 2019

Hala çoğu sanatsever Konacık’taki sanayi sitesinde, yerleşik bir alternatif tiyatromuz olduğunu bilmiyor! Üstelik Bodrum Deneme Sahnesi’nin kapıları yazın da açık. Gelin, detayları yönetmen Arif Akkaya’dan öğrenelim.
Bodrum’da alternatif tiyatro yapmanın zorluklarını elbette ki yaşıyoruz. Sezai Altekin bana tiyatro manyağı der. Bu bence bir sevda!

Arif Bey, sizin Bodrum hikayeniz nasıl başlıyor? 

Şehir Tiyatrosu’na aidiyet duygumu yitirdiğim zamanlara denk geliyor benim Bodrum’a yerleşmem. Bana deselerdi ki; “Arif, bir gün Bodrum’a yerleşeceksin ve orada tiyatro yapacaksın”. “Dalga mı geçiyorsunuz?” derdim… Ama aidiyet duygusu böyle bir şey. 1982’den 2016’ya kadar neredeyse 30 küsur yıl Şehir Tiyatrosu’ndaydım. İstanbul’da bir sürü oyunda oynadım ve yönettim. Meslekle ilgili değil, sadece tiyatronun yönetim biçimi ile ilgili, siyasetin oraya elini fazla sokması ile ilgili sorunlar yaşadım. 2012’den 2016’ya kadar sürüncemede kaldım. Gidip geldim İstanbul- Bodrum arasında ama sonunda erken emekli olup, buraya yerleştim.

Bodrum Deneme Sahnesi hemen kuruldu mu?

Buraya geldiğimde önce konservatuvarlı öğrencilerle tanıştım. Nejat İşler beni tanıştırdı onlarla. Rahmetli Ergün Işıldar, Nejat ve ben bir gün buluştuk Gümüşlük’te. 12 Şubat 2016, saat 14:00’te. O gün epey kafa patlattık. Bodrum’da tiyatro yapılır mı yapılmaz mı diye… Sonra çocuğun adını koyduk. Aslında Bodrum Tatbikat Sahnesi koyacaktık ama Ankara Tatbikat Sahnesi’ne benzer diye ondan vazgeçtik. Deneme Sahnesi olduk…

Sizin biraz sert bir yönetmen olduğunuz söyleniyor, doğru mu? 

Disiplinliyim diyelim. Biz 25 kişiyle başladık. Çoğu disiplinli olmayan bir jenerasyonla karşı karşıya kaldım. Bende 3 defa provaya geç kalma hakkı vardır. Aksi olursa atarım. Gerçi tüm tiyatrolar böyle çalışır, disiplin şarttır. Hal böyle olunca sayımız bir anda 8’e indi. Kalanlarla Ayşe Bayramoğlu’nun Beyaz Yalanlar isimli oyununu çıkarttık. İlk oyunumuzu da Herodot Kültür Merkezi’nde oynadık. Hatta belki de Türkiye’de bir ilktir: Canlı yayın arabasıyla oyunu naklen yayınladık. 4 oyun oynadık ve bitirdik. Ondan sonra Esra Akkaya’nın o dönem Bitez’de açtığı Masal Mekan isimli mekanında Uçlar isimli oyunumuzu oynadık. Sağolsun Esra bize mekan sponsoru oldu. Orada da 22 kez sahnelendi oyunumuz. Ardından şu andaki yerimize geçtik. Konacık Kale İş Merkezi’ndeyiz.

Bu büyük bir ticari risk değil mi? Başka başka mekanlarda oynamaya devam etmediniz ve sanayide tiyatro salonu açtınız. Neden? 

Sanayide tiyatro yapıyoruz, doğru! Bodrum’da alternatif tiyatro yapmanın zorluklarını elbette ki yaşıyoruz. Sezai abi (Altekin) bana tiyatro manyağı der. Bu bence bir sevda. Kendi karar vereceğiniz bir şeyi başkasının mekanında yapamıyorsunuz. Bize diyorlar ki niye merkezde değilsiniz? Çünkü kiralar çok yüksek. Sponsorumuz yok ya da belediyeden destek almıyoruz. Tek destekçimiz seyircilerimiz. Bodrum’un seyircisinin buraya alışmasını beklemek için elbette ki sabretmemiz gerek.

Kaç kişilik bir kadronuz var? 

Ani Haddeler Pekman, Güliz Pilge, Ceren Emre ve benden oluşan bir yönetim kurulumuz var. Ayroca tabii ki her oyunun kendi oyuncu kadrosu mevcut. Sınırlı sayıda seyirci alabiliyoruz buraya. Repertuvarda şimdilik 2 büyük oyunumuz, 1 de çocuk oyunumuz var. Ayrıca drama, dans, oyunculuk, konservatuvara hazırlık gibi eğitimler de koyduk programımıza.

Güncel oyun takviminiz nasıl? 

Her cumartesi saat 14:00’te çocuk oyunumuz var: Midas’ın Kulakları. Yazın da devam edeceğiz. Peynirli Yumurta, Pazartesi günleri 20:30’da oynuyor. Düğüm Haziran ayına kadar devam edecek, eğer seyirci desteği olursa önümüzdeki sezon da devam edebiliriz.

Yeni oyun gelecek mi peki?

Evet, yeni oyun provalarına başlayacağız. Ama erkek oyuncu konusunda sıkıntı çekiyorum. O nedenle henüz karar veremedim. Repertuvara yeni oyunu da dahil ettiğimiz zaman 3 yetişkin oyunumuz ve 1 çocuk oyunumuz olacak. Hatta becerebilirsek bir tane de sözsüz oyun çıkartmak istiyorum. Hiçbir diyaloğun olmadığı, sadece hareketlerden ve fantazilerden kurgulu bir oyun.

Son olarak Bodrum Deneme Sahnesi Yaz Okulu programından da bahseder misiniz biraz?  

15 Haziran itibariyle başlayacak ve 3 hafta sürecek bir yaz okulu programı hazırladık. Dans, resim, el sanatları ve dramanın içinde bulunduğu zengin ve nitelikli bir içeriği var. Detayları merak eden veliler bizi 0553 1774834’ten arayabilirler.

Oyunlara gelmek isteyenler biletleri nerelerden alabilir? 

Biletleri Oasis AVM’nin alt katındaki İmge Kitabevi’nden ya da Bodrum Deneme Sahnesi’nden alabilirler. Rezervasyon yaptırmalarını istiyoruz. Bilet fiyatlarını da söyleyeyim. Öğrenci 25 TL, tam 35 TL. Tiyatroseverleri bekliyoruz.

 

 


Diğer Röportajlar..
66
Yukarı Çık